بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

بارداری (آبستنی) کاذب در سگ های نژاد چی هواهوا

SPCA آواتار ها
SPCA
کاربر
08-20-2014
شخصیت بامزه و وفادارانه ی چی هواهوا از او یک حیوان خانگی ایده آل میسازد . اندازه ی آنها خیلی کوچک است و در انواع رنگ ها یافت میشوند از جمله مشکی،سفید و یا شکلاتی .دارای چشم های درشت و گیرایی هستند. میانگین وزن آنها معمولا 2 تا 6 پوند است و از نظر قد و ارتفاع 6 تا 9 اینچ هستند .این اندازه ی بسیار کوچک و بدن ضعیفشان ،بارداری را در آنها خطرناک میسازد .

نشانه های آبستنی
هنگامی که یک چی هواهوا ابستن میشود خیلی سریع تغیرات فیزیکی و رفتاری را در این سگها حس خواهید کرد .ماده های باردار بی حال و کم تحرک میشوند،شکمشان به سرعت متورم و سخت میشود.نوک پستان ها نیز بزرگ میشود. همچنین بیش از حد معمول تمایل به تمیز کردن خودش دارد .از آنجایی که چی هواهوا توله ها خود را به مدت کوتاهی یعنی تنها 9 هفته حمل میکنند پیدا کردن یک دامپزشک خوب برای نظارت بر روی آبستن و دوران بارداری ضروری است .

علائم بارداری کاذب
گاهی اوقات چی هواهوا بارداری کاذب نیز تجربه میکنند .در طول بارداری کاذب گویا به بدن سگ القا میشود که باردار است بنابراین شکم متورم میشود ،سینه ها بزرگ تر میشوند و حتی غدد های شیردهی فعال میشوند ،سگ بی قرار و افسرده میشود و اشتهایش را از دست میدهد .پزشکان بر این باورند عدم تعادل هورمون ها بخصوص میان هورمون های پروژسترون و پرولاکتین باعث بارداری کاذب در سگ میشود ،اما با اینحال در اینباره احتیاج به تحقیقات بیشتریست .علائم این بیماری پس از فحلی (دوره ی حرارت جنسی سگ ماده) از 4 تا 8 هفته ظهور میکند و سپس به پایان میرسد .در بعضی از موارد چی هواهوا هایی که طی عمل و جراحی تخمدان و رحم خود را برداشته اند ،3 یا 4 روز پس از جراحی علائم بارداری کاذب را از خود نشان میدهند .

تشخیص
برای تشخیص این بیماری باید به دامپزشک رجوع کنید ،دامپزشک بوسیله ی اشعه ایکس یا سنوگرافی تشخیص میدهد که آیا سگ توله حمل میکند یا دچار بارداری کاذب شده .همچنین آنها باید سگ را معاینه ی جسمی کنند و از او آزمایش خون و نمونه ادرار بگیرند .

درمان
بارداری کاذب به طور کلی درمان خاصی ندارد و حداکثر تا 1 ماهگی از بین میرود اما راهکار هایی برایش کاهش شیردهی حیوان وجود دارد .یک پاکت سرد یا گرم رو نوک سینه ها برای مدتی نگه دارید .
میتوانید برای چی هواهوا از قلاده های مخصوص استفاده کنید تا مانع تحریک شیردهی توسط خودش بوسیله لیس زدن شود .کاهش مواد غذایی ،غذای حیوان ، شیردهی را کند تر میکند .با اینحال بهتر است شما همیشه با دامپزشک مشورت کنید اگر علائم بارداری کاذب همچنان تا پس از 1 ماهگی نیز باقی ماند حتما دامپزشک مکمل های هورمونی تجویز خواهد کرد یا باید تخمدان ها را برداشت (البته اگر شما در آینده برنامه ی نسل کشی از حیوان را ندارید).


بارداری (آبستنی) کاذب در سگ های نژاد چی هواهوا

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.