بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

گواتر در سگ ها

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
08-21-2014
گواتر در سگها در شرایط خوش خیم بزرگ شدن و متورم شدن غده تیروئید است.به طور کلی این بیماری برای صاحبان سگ بسیار نگران کننده تر نسبت به عوارض بیماری است.اما صاحبان سگ باید نسبت به شناسایی و درمان آن اقدام کرده و نشانه های این بیماری را باید به خوبی بدانند.

آناتومی تیروئید در سگ ها:
به منظور دانستن اینکه این بیماری چگونه ایجاد می شود باید چگونگی کار کردن تیروئید را بررس کرد. تیروئید غده ای پروانه ای شکل در جلوی نای می باشد و تقریبا به دور نای پیچیده شده است.

غده تیروئید ابتدا ید را جذب کرده و آن را به هورمون تیروکسین تبدیل می کند.سپس این هورمون ها به داخل رگها و سلول ها رفته و به سوخت و ساز بدن و رشد سلولها کمک می کند.برای آزاد شدن این هورمون ها هیپوفیز در مغز این دستور را صادر می کند که هورمون ها به چه اندازه باید ساخته شوند و برای این کار هورمون tsh را آزاد می کند.

اندازه ترشح هورمون های تیروئید حد و اندازه ای دارد.اگر این مقدار کمتر از حد ترشح باشد کم کاری تیروئید و اگر بیشتر از اندازه باشد پرکاری تیروئید نام دارد.به طور کلی کم کاری تیروئید شایع تر از پر کاری آن است.


دلائل ایجاد شدن گواتر در سگ ها :
مغز و تیروئید توسط سیستم پیچیده ای با یکدیگر کار می کنند.غده هیپوفیز در مغز تیروئید را کنترل کرده و دستور می دهد تیروئید چه مقدار هورمون ترشح کند.وقتی مغز این دستور را می دهد تا هورمون به چه اندازه باشد اگر بیشتر و یا کمتر از حد باشد تیروئید تحریک می شود.با گذشت زمان و تحریک مداوم توسط مغز باعث می شود تیروئید شروع به تکثیر سلولها کرده و تیروئید بیش از اندازه بزرگ شود.در ای حالت این بیماری گواتر نام دارد.

علائم گواتر در سگ ها:
گواتر به طور کلی آسیبی ایجاد نمی کند اما این بیماری نشانه هایی از اختلال عملکرد تیروئید است.گواتر می تواند بسیار رشد کند و مشکلات مختلفی به وجود آورد به همین دلیل صاحبان سگ باید نشانه ها و علائم را به خوبی بشناسند.

علائم و نشانه ها می تواند موارد زیر باشد:
  • دیسفاژی(اشکال در بلع)
  • تنگی نفس(در حالت استراحت)
  • تنگی نفس در حالت فعالیت
  • خس خس سینه در هنگام تنفس
  • فقدان علاقه به غذا
  • کاهش وزن ناگهانی

در اغلب موارد بیماری پس از درمان بهبود می یابد.در بعضی موارد برداشتن تیروئید لازم است و برداشتن تیروئید در موارد شدید انجام می شود.


گواتر در سگ ها

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.