بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

تربیت سگ ها و جلوگیری از خراب کاری در خانه

Ramin73 آواتار ها
Ramin73
کاربر
09-03-2014
خرابکاری رفتاری می باشد که در ابتدا ممکن است به نظر صاحب بازی برسد، اما در ادامه به روشی مخرب بدل می شود که باید اصلاح شود. حل این مشکل از مواردی مانند پرخاشگری و تهاجم نیز دشوارتر است.
سگها به خوبی می دانند که چگونه بعد از ضایع کردن کفش نو و یا قالیچۀ گران قیمت شما دوباره خود را به بهترین دوستتان بدل کنند و بعد از آن هم شما فراموش خواهید کرد که چه اتفاقی برای وسائلتان افتاده است.


ریشۀ بسیاری از مشکلات خرابکارانه در همان نگرانی ناشی از تنهایی می باشد. تنها ماندن توله ها و سگهای آپارتمانی برای زمانی بیش از 8 ساعت در روز مشکل را افزایش می دهد. اوج سن بروز مشکل خرابکاری در سگها حدود 18 ماهگی است. در بین نژادهای مختلف ژرمن شپرد، پوینتر، تریر، فاکس تریر و آیریش ستر بیش از نژادهای دیگر دردسرساز هستند.


غیر از تنهایی، یکی دیگر از عوامل بوجود آورندۀ این رفتار وجود نوعی محرک هیجان آور است که از بیرون پنجره و یا در ورودی باعث تحریک حیوان می شود. گاهی بچۀ شیطان همسایه در زمان تنها بودن سگ با لگد زدن به در خانه و یا تقلید صدای سگ باعث تحریک آن می شود. دیدن حیوانات دیگر ماننده گربه، کلاغ و حتی صدای زنگ منزل و یا صدای سگ همسایه می تواند عامل تحریک باشد. سگ شما که دستش به عامل مهیج نمی رسد به خرابکاری در منزل مشغول می شود.
با استفاده از وسایل فیلمبرداری می توان یکی دو بار در زمان تنهایی از سگ فیلمبرداری کرد تا شاید بتوان محرکها و علت خرابکاری را پیدا کرداسباب بازی مناسب در زمان تنهایی
سگها باید مانند کودکان اسباب بازی داشته باشند تا در زمان تنهایی سرگرم شوند تا کمتر متوجۀ نبود صاحب شده و احساس تنهایی کنند.


بیاد داشته باشید که نباید اجازه داد سگ با هر وسیله ای بازی کند. بارها دیده شده صاحبان در سنین پایین سگ برای رفع خارش ناشی از رویش دندانهای شیری یک کفش،کمربند و یا لباس کهنه را به جای دندانگیر در اختیار حیوان قرار می دهند. این عمل باعث می شود تا سگ این گونه وسائل را اسباب بازی بداند و فرق بین نو و کهنۀ آنها را تشخیص ندهد.در زمان خروج از منزل نباید بیش از یکی دو اسباب بازی در اختیار سگ قرار داد چون وجود تعداد زیادی از آنها باعث سردرگمی حیوان می شود. در این زمان بهتر است وسیلۀ بازی جدید و استخوان تشویقی لذیزی برای سگ در نظر گرفت، همچنین توپهایی که با قلتاندنشان جایزه از آن میریزد نیز وسیلۀ بسیار سرگرم کننده برای سگها می باشد


اسباب بازی های مناسب برای سگ آنهایی هستند که حالت ارتجاعی داشته باشند و وسط آنها تو خالی و سبک باشد تا سگ به راحتی بتواند آنها را به دندان گرفته و با خود به این سو و آن سو حمل کند.


چگونگی برخورد با سگ خرابکار
صاحبان سگ در هنگام خارج شدن و یا بازگشتن به منزل، نباید خیلی احساساتی و هیجان زده با حیوان خوش و بش کنند. برخورد با سگ در این زمان باید خیلی عادی و در عین حال مهربانانه انجام شود.
در زمان بازگشت به منزل اگر مشاهده کردید که سگ وسیله ای را خراب کرده و یا جویده، باید سگ را به کنار شیء تخریب شده برده و از کنار آن با آبپاش به سوی پوزۀ حیوان آب بپاشید طوری که گویی جسم ضایع شده است که به سگ آب می پاشد.

خوب است در درون آبپاش به همراه آب مقداری عطر و یا سرکه ریخت تا هنگام پاشیدن آب به صورت سگ بوی سرکه و عطر باعث آزار شامۀ سگ شود. و در زمان خروج از منزل می توان این بو را به اجسامی که ممکن است سگ بسوی آنها برود پاشید تا حیوان به واسطه بوی عطر و یا سرکه از نزدیک شدن به اجسام خودداری کند. شخص نباید هرگز از عطر خود برای این منظور استفاده نماید، چون حس اطمینان سگ را نسبت به خود از بین خواهد برید.
یک روش دیگر برای جلوگیری از این رفتار نادرست سگ، روشن گذاشتن رادیو و یا تلویزیون در زمان تنهایی است.

رفتارهای خرابکارانه ممکن است حتی منجر آسیب زدن سگ به خود شود (جویدن سیم برق، کشیدن و پرت کردن اجسام بروی خود، شکستن ظروف چینی و زخمی شدن دست و پای سگ به علت عبور از روی آنها و...).
لیسیدن بیش از حد بدن و بروز ضایعات گرانولوماتوزی از جملۀ این نشانه ها است.

تجویز آمی تریپتیلین زیر نظر دامپزشک در کنار روشهای اصلاحی تاثیر درمانی خوبی بوجود می آورد.


تربیت سگ ها و جلوگیری از خراب کاری در خانه

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.