بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

بو کشیدن و تشخیص سرطان توسط سگ ها

Ramin73 آواتار ها
Ramin73
کاربر
09-04-2014
قصه انسان ها و حيوان ها قصه تازه اي نيست. انسان ها قرن هاست که خود را حاکم بلامنازع زمين و هر آنچه در آن است مي دانند اما همچنان برخي توانايي هاي ناشناخته حيوان ها ما را به حيرت وامي دارد. قرن ها پيش حيوان ها در افسانه ها و اسطوره ها حرف مي زدند و اعمالي خارق العاده انجام مي دادند. در روزگار ما ديگر کسي آن افسانه ها را باور نمي کند. در عوض پاي حيوان ها و توانايي هاي منحصر به فرد آنها به مقاله هاي علمي باز شده است. آنچه در ادامه مي خوانيد نمونه اي از همان است.

پزشکان فرانسوي ماه گذشته در انجمن متخصصان کليه و مجاري ادراري آمريکا ادعاي جديد و بسيار جالبي را مطرح کردند. اين پزشکان معتقدند گونه اي از سگ ها به نام مالينوس شفرد قادر به کشف زودهنگام سرطان پروستات هستند. البته محققان فرانسوي قبل از بيان اين فرضيه مطالعه اي در همين مورد در بيمارستان تنون پاريس انجام داده بودند. در ابتدا بوي ادرار فرد عادي و بوي ادرار فرد مبتلا به سرطان پروستات به اين سگ ها آموزش داده شد. سپس در دوره زماني معيني ادرار همه مراجعه کنندگان مشکوک به اين بيماري را هم به وسيله سگ ها و هم به وسيله روش هاي آزمايشگاهي مورد بررسي قرار دادند. درنهايت معلوم شد که سگ ها از 66 نمونه اي که طبق نتايج آزمايش مبتلا به سرطان بودند، 63 مورد را درست تشخيص داده بودند.
علمي يا تخيلي

شايد در نگاه اول اين فرضيه کمي عجيب به نظر برسد اما واقعا بعضي حيوان ها حس هاي بسيار پيچيده و عجيبي دارند. مثلا گربه در محيطي کاملا تاريک هم اطراف را مي بيند يا فيل صداي پاي فيل هاي ديگر را از هزاران مايل دورتر مي شنود. سگ ها هم که هميشه به داشتن حس بويايي قوي معروف بوده اند. حتي همين حس قوي آنها باعث شده به عنوان نيروهاي قابل اعتماد در کشف موادمخدر يا مواد منفجره در خدمت پليس باشند. گفته مي شود قدرت حس بويايي سگ 100 برابر انسان است.

دکتر کورنو، رييس تيم تحقيقاتي بيمارستان تنون مي گويد: «سلول هاي سرطاني احتمالا مولکول هاي خاصي را توليد و در محيط پراکنده مي کنند. گرچه اين مولکول ها باعث تحريک حس بويايي انسان نمي شوند اما سگ هاي مالينوس شفرد به راحتي آنها را تشخيص مي دهند.» البته از نظر ساير متخصصان، اين فرضيه هنوز راه زيادي تا اثبات شدن دارد. چون تعداد نمونه هايي که مطالعه روي آنها انجام شده خيلي کم بوده و علاوه بر آن چنين آزمايشي حتما بايد توسط گروه هاي محقق ديگري هم انجام شود و فقط در صورت هم خواني نتايج، اين فرضيه تاييد مي شود. درواقع بعضي دانشمندان مي گويند احتمال دارد محققان فرانسوي علايمي رمزي را به اين سگ ها آموخته باشند و سگ نمونه سرطاني را به خاطر علامتي که صاحبش به او نشان مي دهد تشخيص دهد. اين پديده خيلي هم دور از ذهن به نظر نمي رسد و قبلا هم در تاريخ علم اتفاق افتاده است. در واقع چنين پديده اي «هانس باهوش» نام دارد. هانس اسم اسبي متعلق به يک فرد آلماني بود که حدود سال 1900 ميلادي سر و صداي زيادي به پا کرد. صاحب هانس ادعا مي کرد که او قادر است مسايل رياضي را حل کند يا متون آلماني را بخواند و مفهوم آن را درک کند. ابتدا همه مردم اين قضيه را باور کردند و نمايش هاي جالب و پربيننده اي هم از مهارت هاي هانس اجرا شد. اما بعدها مشخص شد که اين اسب درواقع فقط علايمي را که صاحبش به او نشان مي دهد درک مي کند و سپس طبق آنچه آموخته به آنها واکنش نشان مي دهد.

از اين شک ها و بدبيني ها که بگذريم، قبلا هم مواردي بوده که اثبات شده سگ ها قدرت تشخيصي زودهنگام برخي سرطان ها را دارند. مثلا در سال 2006 ميلادي، گروهي از دانشمندان کاليفرنيايي نشان دادند که سرطان هاي ريه و پستان توسط سگ ها قابل تشخيص هستند. ادعاي اين محققان کاملا علمي و براساس مدارک مورد قبول مجامع علمي مطرح شد. حتي در اين مطالعه سگ ها افراد مبتلا به مراحل اوليه و مراحل انتهايي سرطان را هم از يکديگر تشخيص مي دادند.

اما تاريخچه کشف چنين قدرتي در سگ ها به قبل از سال 2006 ميلادي برمي گردد. درواقع قبلا طي تحقيق هايي مشخص شده بود که وقتي ماده اي شيميايي يک تريليون بار رقيق شود باز هم شامه سگ آن را تشخيص مي دهد. اولين موردي که در اين باره گزارش شد سگي بود که مرتبا زخمي در بدن صاحبش را بو مي کشيد. پس از مدتي مشخص شد که اين زخم بيماري بدخيمي به نام ملانوما بوده است.

مطالعه ها و تحقيق هاي بيشتر در اين مورد نشان داد که سگ هاي آموزش ديده قادر به کشف دو بيماري ملانوما و سرطان مثانه هستند. اما کامل ترين تحقيق در سال 2006 ميلادي انجام شد. در اين مطالعه 5 سگ خانگي به مدت 3 هفته توسط مربيان مجرب تحت آموزش قرار گرفتند. در اين دوره سه هفته اي سگ ها ابتدا کاملا با بوي نفس مبتلايان به سرطان پستان و ريه آشنا شدند. سپس آموختند که پس از احساس چنين بويي بنشينند يا دراز بکشند. در نهايت آزمايش مهارت سگ ها با مطالعه روي 83 فرد مبتلا به سرطان و 83 فرد سالم شروع شد. البته وجود بيماري در 83 فرد مبتلا به سرطان قبلا از طريق بيوپسي اثبات شده بود اما هيچ يک هنوز تحت شيمي درماني قرار نگرفته بودند.
از اين ميان 55 مورد به سرطان ريه و 31 مورد ديگر به سرطان پستان مربوط بود. هواي تنفسي هر يک از افراد مورد آزمايش در لوله مخصوصي جمع آوري و در جايگاه هاي مخصوصي قرار داده شد. سگ ها به ترتيب از جلوي هر جايگاه رد مي شدند و شبيه به آنچه در دوره 3 هفته اي آموخته بودند در صورت استشمام بوي سرطان مي نشستند. قوانين استاندارد آموزش سگ ها در اينجا هم کاملا رعايت شد. يعني هرگاه سگي جواب درست مي داد با غذا تشويق مي شد. در پايان مشخص شد که سگ ها 88 تا 97 درصد موارد مبتلا به سرطان را درست تشخيص داده اند. اين تست چند بار ديگر هم تکرار شد و سگ ها پس از آموزش هاي بيشتر حتي توانستند مراحل ابتدايي و انتهايي هر يک از سرطان هاي ريه و پستان را هم از يکديگر تشخيص دهند. البته چنين تحقيق هايي هنوز راه زيادي براي ورود به کتاب هاي مرجع پزشکي دارند. بايد درصد خطاي اين روش ها به درستي محاسبه و کارايي آنها در مطالعاتي بزرگ تر و با نمونه هايي بيشتر اثبات شود.

هانس باهوشهانس اسبي از نژاد عرب بود که در اوايل قرن بيستم شهرت زيادي پيدا کرد. صاحب آلماني او که ويلهم فون استن نام داشت ادعا کرد هانس قادر است متون آلماني را بخواند و مسايل رياضي را حل کند. البته ناگفته نماند که ويلهم فون استن يک معلم رياضي بازنشسته بود که خيلي هم به نظريه هاي داروين علاقه مند بود. به هر حال نمايش هاي بزرگي برپا شد و مردم سراسر اروپا مهارت هاي هانس باهوش را از نزديک ديدند. اين اسب قادر بود اعداد را جمع، تفريق، ضرب و تقسيم کند. در ضمن او مي توانست هم به سوالاتي که صاحبش از او مي پرسيد و هم به سوالاتي که به صورت نوشته شده در معرض ديد او قرار مي گرفت پاسخ دهد. مثلا صاحب هانس از او مي پرسد: «اگر هشتمين روز ماه سه شنبه باشد، جمعه بعد از آن چندمين روز ماه است و سپس هانس 11 بار پايش را به زمين مي کوبيد.» اما نمايش هاي عجيب هانس خيلي طول نکشيد. در سال 1907 ميلادي يک روان شناس آلماني به نام اسکارفوتگست پرده از اين راز برداشت. فوتگست ثابت کرد اين اسب فقط وقتي به سوالات درست جواب مي دهد که صاحبش روبه روي او ايستاده و با حرکات نامحسوس بدن پاسخ را به او مي فهماند. پس از آن ماجراي اين اسب کم کم از ياد رفت. ويلهم فون استن هم در سال 1909 ميلادي درگذشت و سرگذشت هانس در هاله اي از شگفتي باقي ماند.


بو کشیدن و تشخیص سرطان توسط سگ ها

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.