بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

انگشت زائد سگ

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
09-04-2014
انگشت زائد در بیشتر حیوانات (پستانداران، پرندگان و خزندگان) دیده می شود و در واقع انگشت شستی است که از دوران تروپودها (حیوانات منقرض شده ای که بر روی دو پا حرکت می کردند) به حیوانات کنونی به ارث رسیده است.
این انگشت معمولا از تغییر مکانیسم های ژنی پدیدار می شوند و در بالای پنجه ها قرار دارد و در زمان حرکت تماسی با زمین پیدا نمی کند.
این عارضه در سگها بیشتر به نام انگشت ششم شناخته شده است و معمولا آنرا در دوران تولگی جراحی می کنند. این انگشت معمولا در پاهای جلو و گاهی در پاهای عقب و به ندرت در بین انگشتان ظاهر می شود. انگشت زائد در پاهای جلو معمولا ساختاری استخوانی و در پاهای عقب حالتی عضله ای دارد.

گاهی این انگشت در پای سگ دیده می شود اما ناخن آن بصورت کامل از گوشت خارج نشده و در زمان حرکت حیوان، ایجاد درد و ناراحتی می کند.


اگر انگشت زائد در بالای پنجه قرار داشته باشد جراحی آن بسیار ساده است. درصورتی که این انگشت به انگشت اصلی متصل شده باشد جراحی آن نیاز به دقت بالایی پیدا خواهد کرد.


گاهی اوقات برخی از سگها حتی بیشتر از یک انگشت اضافی دارند، در این صورت به علت آویزان بودن بیش از حد آنها اغلب با جراحی برداشته می شوند.این انگشتان زائد هیچ یک کارایی مانند دیگر انگشتان حیوان ندارند و ناخنی که بر روی این انگشت قرار دار معمولا مرده است و براحتی می توان آنرا با ناخنگیر کوتاه کرد، و در انگشت معمولا هیچ گونه علایم حسی دیده نمی شود و حالتی بدونه اتصال و رها دارد. همیشه بر سر جراحی کردن این انگشتان زائد بحث بوده و برخی گمان می کنند که وجود این انگشتان دلیلی برای اصالت نژادی در سگها می باشد، که در ادامه بصورت کامل به آن خواهیم پرداخت.


انگشت زائد سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.