بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

نگهداری از سگ های ناشنوا (کر)

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
09-05-2014
در صورت نگهداری از سگ سفیدی که دچار ناشنوایی مادرزایی است و هر دو والد آن ناشنوا بوده اند، بهتر است دامپزشک را در جریان قرار دهید تا در ابتدا حیوان را تحت نظر گرفته و معاینات و آزمایشهای کاملی از حیوان به عمل آورند تا از احتمال وجود اختلالات ژنتیکی که در این نوع سگها بیشتر از بقیه می باشد اطلاعات کاملی بدست آورید.

بیشتر محققان معتقدند که سگهای آلبینو و یا به اصطلاح زال (کاملا سفید) بیشتر دچار ناشنوایی مادرزایی می شوند. اما واقعیت قدری پیچیده تر از این می باشد. زیرا موجودات ذال دارای مویی سفید، چشمانی قرمز و پوستی به رنگ صورتی می باشند. در صورتی که سگی با این الگوی ژنتیکی بسیار نادر است و معمولا رنگ چشم بیشتر به رنگ آبی روشن و دیگر رنگها نمایان می شود.
عقاید و خرافات زیادی دربارۀ سلامتی جسمی و روحی سگهای آلبینو وجود دارد. بیماریهایی چون مشکلات قلبی، کبد و لوزالمعده، آلرژیک بودن، مشکلات بینایی، شنوایی، پایین بودن سطح ایمنی بدن و داشتن عمری کوتاه که هیچ یک از این مشکلات و بیماریها به اثبات نرسیده است.

اما این گروه از سگها (آلبینو) به علت داشتن موهای سفید و پوستی صورتی، نور خورشید را بیشتر جذب می کنند و مستعد آفتاب سوختگی به ویژه در ناحیۀ بینی می باشند. مخصوصا اگر سگ دارای پوششی کوتاه باشد. حتی اگر پوشش بدن سگ بلند هم نباشد، به علت کوتاه بودن و یا آرایش موهای صورت این عارضه برایشان ایجاد می شود.

به همین علت این سگها را باید تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید دور نگهداشت. البته می توان از کرمهای ضد آفتاب که مخصوص سگها است و یا کرم ضد التهاب نوزادان، در مناطقی که پوست بدن سگ حساس تر می باشد مانند دور چشم و روی بینی نیز استفاده کرد.
همچنین وجود عارضه های چشمی در برخی از سگهای ناشنوا که هر دو والد ناشنوا بوده اند نیز دیده می شود. بسیاری از صاحبان معتقد هستند که سگهای سفید یا البینویی که چشمان آبی دارند ناشنوا هستند و دچار عارضه های چشمی می شوند. اما این حالت عمومیت ندارد و ممکن است این اختلالات در سگهای سالم و یا ناشنوا، با هر رنگ چشمی پدید آید. اما چون رنگ آبی چشما بسیار روشن است، مشکلات تغییر انداۀ مردمک، بزرگی و کوچکی، غیر متمرکز بودن و تغییر شکل عنبیه را بیشتر از رنگهای دیگر نمایان می سازد.

همانطور که هر سگ سالمی ممکن است به انواع علل، از جمله سن، صدمات و بیماریها دچار شود، همین حالت در سگهای ناشنوا نیز وجود دارد و هیچگاه ناشنوایی و یا رنگ آبی چشم دلیلی بر نابینا شدن و یا مشکلات چشم سگ نیست.
البته باید گفت که سگهای ناشنوا به مراقبتهای ویژهای در محیط زندگی خود نیاز دارند تا از خطراتی که در پیرامونشان قرار دارد و آنها از آن غافل هستند ایمن شوند.
سگهای ناشنوا نیاز به آموزش دارند تا نسبت به توانایی هایشان تربیت شوند و از آنها در زندگی استفاده کنند.


نگهداری از سگ های ناشنوا (کر)

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.