بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

تشخیص ناشنوایی (کری) در سگ ها

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
09-05-2014
دامپزشکان معتقد اند که سگهایی که به مرور دچار ناشنوایی می شوند مشکلات کمتری برای تطبیق با شرایط زندگی پیدا می کنند و معمولا صاحبان از ناشنوایی سگهایشان بیشتر احساس ناراحتی می کنند تا خود حیوان.
از زمانی که توله به سن 4 هفتگی رسید، می توان با روشهای ساده متوجۀ کم شنوایی و یا ناشنوایی سگ شد.
سگهایی که دارای شنوایی کامل هستند (هر دو گوش سالم است) با شنیدن صدا، سر را حرکت می دهند و یا کششی ناگهانی در گوشها مشاهده می شود. و به سمت صدا حرکت می کنند.
سگهایی که دارای مشکل در شنوایی هستند نگاه و رفتاری نامتمرکز از خود نشان می دهند. و در زمان حرکت، سر را به این سو و آن سو حرکت می دهند.
برای تشخیص میزان شنوایی در سگ، آزمایشها باید در مکانی ساکت و خلوت انجام شود.
زمانی که سگ از شما فاصله دارد، پشت به شماست و متوجۀ حضورتان نیست و یا در زمانی که خارج از محدودۀ دید قرار دارد، با صدای بلند اسم سگ را بیان کنید و ببینید آیا عکس العملی نشان می دهد یا نه.
و به همین روش دامنۀ مختلفی از صدا ایجاد کنید مانند:
  • با به صدا در آوردن دسته کلید و یا ریختن چند سکه در یک قوطی و به صدا در آوردن آنها
  • به صدا در آوردن اسباب بازیهای بوقی
  • صدا کردن اسم سگ در محیط باز (در حیاط)
  • سوت زدن
  • روشن کردن جاروبرقی
  • به زمین زدن دو گلدان گلی همزمان با هم
  • به صدا درآوردن زنگ در و یا تلفن
توجه:
این اصوات را باید در حالی ایجاد کنید که مطمئن هستید به اندازۀ کافی از سگ فاصله دارید. زیرا در غیر این صورت ممکن است عکس العمل سگ به علت احساس تغییر جریان هوا و یا ارتعاش زمین باشد و این دو علت سبب می شود آزمایش شما نتیجه ای نادرست به همراه داشته باشد.
بیاد داشته باشید که اگر سگ شما از یک گوش دچار ناشنوایی است، این اصوات را از همان زاویه به صدا دراورید.

همچنین ممکن است سگ از شنوایی ضعیفی برخوردار باشد. شما می توانید برای تشخیص این نوع از ناشنوایی به این روش عمل کنید:
زمانی که سگ در حالت استراحت و پشت به شما است، گوشی موبایل را با فاصله در سطحی بالاتر از سر سگ قرار دهید و صدای زنگ آن را فعال سازید، چند بار این عمل را انجام دهید، اگر مشاهده کردید که سگ سر حود را به این سو و آن سو حرکت داد و با نگاهی متعجب به شما نگاه کرد (چه خبر شده؟)
در این زمان برای اطمینان از شنوایی ضعیف در سگ، از سوت مخصوص سگ استفاده کنید و ببیندی آیا حیوان عکس العمل بیشتری از خود نشان می دهد یا نه؟

اگر سگ هیچ پاسخی به محرکهای صوتی از خود نشان نداد، به احتمال زیاد حیوان دچار ناشنوایی کامل است و برای انجام آزمایشهای بیشتر و درک علت ناشنوایی سگ به دامپزشک مراجعه کنید.


تشخیص ناشنوایی (کری) در سگ ها

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.