بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

گلوکوزامین چیست و مصرف آن در سگ

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
09-06-2014
گلوکوزامین به راستی یکی از متداولترین داروها در جهان است. پزشکان و دامپزشکانی که عموما حداقل دارو را برای بیماران توصیه میکنند؛ مکرراً گلوکوزامین را جهت درمان پوکی استخوان و ناراحتی مفاصل و برطرف کردن دردهای مفصلی تجویز میکنند.

در مقایسه گلوکوزامین با داروهای ضدالتهاب همچون ایبوپروفن، این دارو ضمن اینکه در برطرف کردن، دردهای مفصلی کارسازتر میباشد، دارای اثرات جانبی به مراتب کمتری می باشد.

گلوکزامین دارای ملکول پیچیده ای است که از سنتز ترکیب قند(گلوکز) و آمینو اسید (آمین) به وجود میآید و در شکلهای مختلفی وجود دارد. این ماده موجب تحریک بدن در رشد غضروف میشود. غضروفها در تمامی مفاصل بدن یافت میشود و برخلاف دیگر بافتهای بدن هیچ وقت به صورت مستقیم توسط خون تغذیه نمیشوند. به همین دلیل بایستی مواد مغذی خود را از طریق گردش مایعات داخل بدن تأمین نمایند. فشار وارده بر مفاصل باعث میشود که مایع داخل غضروف به سمت خارج بافت حرکت نماید و سپس همین مایع در شرایط خارج از مفصل مواد مغذی خود را جذب مینماید و هنگامی که فشار وارده از روی مفصل برداشته شد، دوباره این مایع داخل غضروف برمیگردد. و آن را با مواد غذائی کامل تغذیه مینماید.

گلوکزامین بطور طبیعی در بدن تولید می شود. مکمل غذایی گلوکوزامین نیز معمولا بصورت ترکیبی و غالباً در چین ساخته می شوند. این ترکیبات از پوسته صدف ها یا در آزمایشگاه ساخته می شود و به عنوان کمک کننده به ترمیم غضروف های مفاصل به فروش می رسد.

گلوکزامین بصورت یکی از این سه ترکیب تهیه می شود؛ گلوکزامین سولفات، گلوکزامین هیدرو کلراید( نمک D-glucosamine نهایتاً توسط بدن به سولفات گلوکزامین تبدیل می شود) و اَستیل گلوکزامین اِن. طبق مطالعات انجام گرفته هر سه نوع فرم گلوکزامین موثر می باشد، اما گلوکزامین هیدروکلراید و گلوکزامین سولفات به مراتب از استیل گلوگزامین اِن موثر ترند.

معمولاً اثر دارو پس از گذشت 4 الی 8 هفته نمایان می شود، با این وجود گاهی اوقات ممکن است اثر دارو پس از هفته ها از زمان قطع گلوکزامین بروز کند. بدیهی است که تاثیر دارو بر روی بیماران مختلف، متفاوت است.

حیوانات مسن به لحاظ ابتلا به عوارضی همچون آرتروز و ناراحتیهای مفصلی بسیار مستعد بیماریهای مفاصل و دیسک می باشند. به مروز زمان و به تدریج غضروفها قدرت نگه داشتن مایعات را از دست میدهند ه همین موضوع دردهای مفصلی را به همراه میآورد.

مصرف روزانه گلوکزامین طبق تجویز موجب می شود که این مایعات سفتتر شده و خاصیت ژلاتینی به خود بگیرند و بنابراین غضروف بتواند مایع بیشتری را در میان خود نگه دارد. این خاصیت ضمن اینکه باعث افزایش دسترسی غضروف به مواد غذائی میشود، تحمل فشار بیشتر بر روی مفصل را نیزافزایش میدهد. بنابراین باعث کاهش اصطحلاک و کاهش درد اطراف مفصل میشود.

مصرف گلوکزامین معمولاً در چه حیواناتی تجویز می شود؟
گلوکزامین برای درمان اسب، سگ و گربه بکار می رود.

فایده مصرف گلوکزامین در حیوان خانگی من چگونه است؟
گلوکوزامین در حیواناتی که فلج می شوند، تاثیر زیادی دارد. موارد دیگر گلوکزامین در درمان انواع بیماریهای دیسک، التهاب مثانه و بیماریهای التهابی روده های کوچک و بزرگ می باشد. این دارو جهت بازسازی و ترمیم بیماریهای دیسکی که ناشی از فشار غیر طبیعی بر دیسک باشند، بسیار موثراست. گلوکزامین به عنوان منباً ذخیره گلیکوزامینوگلیکان ها و پروتئوگلیکان ها در بدن، در درمان بیماریهای دیسک نقش مهمی دارد.

گلیکوزامینوگلیکان ها مانند گلوکزامین تنها جهت ترمیم مفاصل کاربرد ندارند. آنها همچنین در دفاع مکانیکی و الکترواستاتیکی بدن در برابر نفوذ عوامل عفونت زا، سموم و اقسام پروتئن پادزایی نقش ویژه ای دارند.

گلوکزامین تا چه میزان موفقیت آمیز می باشد؟
علیرغم مصرف گسترده و جهانی گلوکزامین، موفقیت گلوکزامین در درمان لنگیدکی و فلج متفاوت است.بدن برخی از حیوانات بسیار عالی به این دارو جواب میدهد و در مورد برخی دیگر هیچ بهبودی حاصل نمی شود. این دارو بدلیل سابقه مطمئن و بدون عارضه خود از داروهای اولیه ای است که توسط پزشک در حیوانات کوچک مبتلا به آرتروز تجویز می شود. حیواناتی که به این دارو پاسخ نمیدهند، بایستی مورد بررسی بیشتری قرار گیرند.

گلوگزامین تا چه میزان قابل اطمینان است؟
گلوکزامین داروی بسیار سالمی است. برخی از افراد ممکن است با مصرف گلوکزامین در حیوان مبتلا به دیابت خود، نگران بالا رفتن قند در آنها باشند. تحقیقات جدید نمایانگر این مساله است که مصرف گلوگزامین در حیوانات مبتلا به دیابت نیز بلا مانع است. توصیه می شود که میزان قند خون در حیوانات دیابتی که گلوکزامین مصرف می کنند(خصوصاً گروهی که میزان بیشتری از گلوکزامین را دریافت میکنند) طی فواصل مشخصی چک شود.

از کجا میتوان گلوکزامین را تهیه کرد؟
توجه کرد که گلوکزامین را حتماً بایستی به صلاحدید پزشک و به میزان تجویز شده لازم مصرف کرد. بهترین زمان برای مصرف گلوکوزامین همراه با وعده غذائی میباشد.


گلوکوزامین چیست و مصرف آن در سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.