بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

مشکلات رفتاری سگ در تنها ماندن در خانه

Ramin73 آواتار ها
Ramin73
کاربر
09-06-2014
برای پیشگیری از بوجود آمدن این رفتار نادرست در سگ لازم است صاحبان به تربیت و رفتار خاصی با حیوان بپردازند. این آموزشها و چگونگی رفتار با سگ، برای بهتر نتیجه دادن، باید از زمان تولگی آغاز شود.
بستن سگ با زنجیر (در سگهای بزرگ جثه و نگهبان) کمک بزرگی برای برطرف شدن این رفتار نامناسب می باشد. که این روش در سگهای آپارتمانی که جثه کوچکتری دارند، با محدود کردن حیوان در اتاق و یا محیط بسته ای امکان پذیر است.

محدود کردن سگ باید از زمان تولگی شروع شود تا حیوان از همان دوران متوجه شود هر زمان که صاحب معین می کند باید در خانه تنها بماند و چیزی را خراب نکند.
قرار دادن سگ در باکس مخصوص حمل، لانۀ کوچک و تاریک، از اثر رفتارهای فوق نمی کاهد. چون سگ در داخل لانه یا فضای کوچک محدود شده نیز خرابکاری می کند در صورتی که به علت وجود نداشتن وسیله در این محیط، رفتارهای خرابکارانۀ سگ به چشم صاحب نمی آید در حالی که سگ با خراشیدن زمین، ناله و زوزه کشیدن همچنان به رفتار اشتباهش ادامه می دهد.

محیطی که برای محدود کردن سگ در نظر می گیرید باید دارای چه شرایطی باشد؟
برای سگ نگهبان بهتر است لانه ای بزرگتر از جثۀ حیوان، دور از رفت و آمد افراد فراهم شود و زنجیر سگ باید سبک بوده و به قلاده متصل شود (هیچگاه از زنجیر به عنوان قلاده استفاده نشود چون در اثر کشیدن حیوان موجب آسیب دیدگی و مشکلات تنفسی در سگ می شود) و باید به انداه ای بلند باشد که سگ بتواند به راحتی از لانه اش برای دفع فاصله بگیرد.

برای سگهای آپارتمانی، محدوده می تواند یک اتاق و یا یک محیط محصور شده همانند تصویر باشد. بر خلاف محدودۀ سگهای نگهبان نیاز نیست این محیط خارج از دید و یا رفت و آمد باشد. چون این گروه از سگها بیشتر نقش همبازی کودکان را دارند و جدا کردن همبازیها از هم دردسر ساز خواهد بود به همین علت کودک می تواند وارد محدوده سگ شود اما تا زمان فرا گرفتن آموزش سگ نباید از محیطش خارج شود.

برای عادت کردن سگ به این محیط جدید باید حیوان را به آرامی به فضای لانه عادت داد. برای این کار می توان ظرف آب و غذای سگ را در آنجا قرار داد و برای سرگرمی بیشتر قراردادن اسباب بازیها و استخوان در آن لازم است، همچنین رختخواب و یا لانه ای می توان برای سگ در این محیط قرار دار.
وجود چنین محیطی سبب می شود سگ در خانه محدوده ای اختصاصی داشته باشد و حس مالکیتش را نسبت به آن حفظ کرده و تمام خانه را قلمرو خود فرض نکرده و به دفاع و مراقبت از آن نپردازد. از چنین محدوده ای مانند تصویر نیز می توان برای سگهای نگهبان نیز تهیه کرد.

برای عادت نادرست سگهایی که با ورود افراد به منزل شروع به رفتار پرخاشگرانه و جست و خیز زیاد می کنند نیز باید از همین رویه استفاده شود.
اگر سگ عادت کند در محدوده قرار گیرد و یا مدتی بسته باشد می توان در زمان آمدن مهمانها سگ را در محیطی دور از افراد بست و یا آن را در محدودۀ تعین شده قرار داد و با خیال راحت به مهمانها رسید.

محدود کردن و یا بستن سگ را باید از زمان کم در حدود 5 دقیقه آغاز کرد و به تدریج به یک ساعت در روز رساند.
این آموزش از سه ماهگی شروع می شود و در سگهای آپارتمانی تا زمان یادگیری ادامه دارد اما برای سگهای نگهبان به یک روش فعالیتی تبدیل می گردد. به این صورت که سگ در سن 7 ماهگی به بعد یادمیگیرد که در طی روز باید بسته باشد و درشب به نگهبانی از محیط مورد نظر بپردازد. دلیل این روش استفاده نکردن سگ از تمام نیروی خود بوده تا در هنگام شب، خسته و خوابالوده نباشد و در پست خود به بهترین شکل انجام وظیفه دکند.

برای درمان رفتارهای مربوط به تنها نماندن سگ در منزل، لازم است حساسیت های حیوان را به برخی محرکها کم نمود.

محرکهای مهم برای بوجود آمدن این واکنشها نشانه هایی هستند که خروج صاحب را از منزل برای سگ تدایی می کنند، مانند: برداشتن کلید منزل و یا خودرو از جای همیشگی آن، برداشتن کیف، تعویض لباس و غیره که صاحب خود با کمی دقت به رفتار سگ می تواند این محرکها را شناسایی کند.

برای از بین بردن این رفتار، صاحب بعد از شناخت محرکهای موثر در سگ، چندبار در روز با استفاده از آنها (مانند برداشتن کلید) به فرم خارج شدن از منزل حاضر شده و برای چند دقیقه خانه را ترک می کند و دوباره به خانه باز می گردد تا سگ آرام آرام به غیبت کوتاه مدت صاحب عادت پیدا کند. در زمان بازگشت صاحب در صورت پارس نکردن، تشویقی خوراکی را که در دست دارد در ظرف غذای سگ قرار می دهد و همین عمل باعث می شود در زمان ورود صاحب، بجای آنکه سگ به دست و پای او بپرد سریع به سمت ظرف غذایش رفته تا جایزۀ خود را از آنجا بگیرد.


مشکلات رفتاری سگ در تنها ماندن در خانه

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.