بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

روش آشنا کردن سگ با کودکان و بچه ها

Ramin73 آواتار ها
Ramin73
کاربر
09-06-2014
سگها و کودکان همیشه رابطه خوبی باهم برقرار می کنند و این بسیار زیبا است.
ولی این رابطه همیشه به خودی خود امکان پذیر نیست.
اگر شما سگی را از تولگی (2_3 ماهگی) وارد منزل کنید سگ و کودک مانند دو همبازی باهم ارتباط برقرار می کنند و این ساده ترین روش می باشد.
اما زمانی که شما سگی بالای یک سال را برای نگهداری وارد منزل می کنید باید به سگ بیاموزید که در مقابل کودک چه رفتاری داشته باشد.
این آموزش در هر دو گروه سگها الزامی است چه سگهای نگهبان و چه سگهای آپارتمانی. حیوان باید بیاموزد در هیچ شرایطی نباید به کودکان آسیب برساند.
اگر سگی رفتار پرخاشگرانه ای نسبت به کودکان داشت در این زمان ( حمله به کودکان) باید با سگ بسیار جدی برخورد کنید و آن را با آبپاش تنبیه کنید و از کلمه نه استفاده کنید.

آشنایی سگ و کودک
سگ را در باکس و یا قفس قرار دهید و به حیوان پوزبند بزنید و کودک را به قفس نزدیک کنید و دست کودک را در دست خود گرفته و اجازه دهید سگ دست کودک را بو کند. بعد که اطمینان پیدا کردید سگ رفتار خشنی از خود نشان نمی دهد، به سگ جایزه داده و آن را از قفس خارج کنید.

برقراری ارتباط سگ و کودک
سگ را نزد کودک بیاورید (بهتر است سگ پوزبند داشته باشد) و کودک جایزه ای در دست داشته باشد. خوراکی تشویقی که برای این آموزش در نظر می گیرید و در اختیار کودک قرار می دهید باید بزرگ باشد تا سگ با یک گاز نتواند به دست کودک آسیب برساند. سگ را با بند و قلاده محار کنید و اجازه دهید کودک را بو کند و سگ را کمی دور ببرید و از کودک بخواهید دستش را پائین آورده و جایزه را به سگ پیشنهاد کند سگ در این زمان نباید حالتی تحاجمی داشته باشد و در غیر این صورت سگ را آرام کرده ( با بیان کلماتی با تن صدای پائین) و بعد به سگ فرمان بشین و بی حرکت را بدهید. پای خود را بر روی بند قلاده قرار دهید، به روشی که اگر سگ تصمیم به حمله گرفت بتوانید حیوان را کنترل کنید و بعد از کودک بخواهید دستش را جلو آورده و جایزه را به سگ بدهد. این آموزش بهتر است با مربی انجام شود و اگر جثه سگ بزرگ است باید هم قلادۀ گردنی و هم قلادۀ کمری استفاده شود تا خطری متوجه کودک نباشد.

نوازش سگ توسط کودک
اگر سگ شما بسیار آرام و تربیت شده است می توانید سگ را به پهلو بر روی زمین خوابانده و مشغول به نوازش سگ شوید و در این زمان از کودک بخواهید سگ را نوازش کند و در زمانی که دست کودک به بدن سگ خورد به حیوان جایزه دهید و خود به آرامی دستتان را از بدن سگ جدا کنید ولی در حالتی قرار داشته باشید که بتوانید گردن و سر سگ را در صورتی که بخواهد رفتار خشنی از خود نشان دهد کنترول کنید.
هیچگاه اجازه ندهید کودک با سگی که تازه آشنا شده است در یک محیط تنها باشد. حضور شما الزامی و اجباری می باشد.
افرادی که کودکی در منزل دارند هیچگاه نباید با سگ بازیهای خشن انجام دهند و باعث عصبانی شدن سگ شد و به کودکان نیز باید در این زمینه تذکر داد.

نکته :
بازیهای خشنی که نباید کودکان با سگ انجام دهند عبارتند از:
  • پارس کردن به سگ. (این کار را معمولا کودکان در برخورد با سگ انجام می دهند و باعث می شود سگ آنها را به چشم یک حریف ببیند.)
  • هل دادن و کشتی گرفتن با سگ.
  • کشیدن اسباب بازی و دیگر وسایل از دهان سگ.
  • کشیدن مو، دم و گوش و نادرست بغل کردن سگ.
  • برداشتن ظرف آب، غذا و یا استخوان و دیگر و سایل مورد علاقۀ سگ.


روش آشنا کردن سگ با کودکان و بچه ها

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.