بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

علامت گذاری محیط توسط سگ ها

Ramin73 آواتار ها
Ramin73
کاربر
09-06-2014
بوها ابزار اصلی برقراری ارتباط در میان سگها می باشد. سگها قادرند بوها را با رقتی به میزان یک صدم تا یک هزارم آستانه بویایی انسان تشخیص بدهند. سگها می توانند از روی بو گونه های مختلف، جنسیت و حتی خصوصیات فردی فردی دیگر سگها را تشخیص بدهند.

سگهای نر برای علامت گذاری حریم خود از بوی ادرارشان استفاده می کنند. اغلب سگها در هنگام ادرار کردن مثانه خود را نیمه کاره خالی می کنند تا بتوانند از ادرار برای نشانه گذاری استفاده کنند.
عمل نشانه گذاری، با ادرار کردن به اجسام عمومی انجام می شود. علامت گذاری در یک محل به طور مکرر انجام می شود به این معنی که سگها مرتب روی ادرار هم نشانه گذاری انجام می دهند.
سگهای نر در اغلب مواقع برای ادرار کردن یکی از پاهای عقبی خود را بالا می گیرند. این عادت در سگهای خیلی جوان و برخی سگهای بالغ دیده نمی شود. اگر حیوان نر و ماده از تولگی باهم نگهداری شوند ممکن است ماده ها نیز این عمل را یاد بگیرند و در هنگام ادرار پای خود را مانند سگهای نر بالا بگیرند.

یکی از راههای علامت گذاری استفاده از مدفوع و کیسه های مقعدی است. کیسه های مقعدی غددی هستند که در جدارۀ آنها بافت های سروز و غد سباسه قرار دارد. ترشحات این غدد در هنگام دفع همراه مدفوع خارج شده و به مدفوع نقش علامت گذاری می دهد. سمورها می توانند به طور ناگهانی غده های خود را خالی کنند که با بوی بدی همراه است و به عنوان ابزار دفاعی مورد استفاده قرار می گیرد. سگها نیز ممکن است به هنگام ترس یا وارد شدن فشار به بدنشان مقداری از ترشحات غده های مقعدی را خارج کنند.

تجمع غدد سباسه و سروز به صورت بافتی بیضی شکل در زیر دم نیز مشاهده می شو. پوست این ناحیه ممکن است قدری زرد رنگ به نظر برسد. فعالیت این غدد در فصل جفتگیری بیشتر از سایر فصلها است. کاربرد اصلی آنها شناسایی و برقراری ارتباط بین سگها است.
در ناحیه میاندوراه سگ سانان یک سری غده های سباسه بنام غدد میاندوراهی وجود دارد. شواهدی از وجود برخی ترشحات درون ریز در این غدد وجود دارد. علت توجه سگها به ناحیه مقعدی یکدیگری وجود همین غده ها است.


علامت گذاری محیط توسط سگ ها

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.