بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

مار گزیدگی در سگ ها

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
09-06-2014
مارهای بدون فنگ سمی نيستند. اين مارها دارای چشم هائی با مردمک گرد هستند و بين چشم و بينی آنها برجستگی وجود ندارد. محل گزش اين مارها مانند u است و مثل خراش به نظر می رسد. حيوان خيلی احساس ناراحتی ندارد و زخم باد نمی كند. محل را با آب اكسيژنه پاک كنيد و هر روز از لحاظ بروز تورم، سرخی و چرک بررسی كنيد. تمام كاری كه بايد بكنيد همين است. برای مقابله با گزش مارهای سمی به قسمت مسموميت مراجعه كنيد.

مارهاى سمى به دو گروه اصلى تقسيم مى شوند:
مارهاى الاپاين كه كبراها در اين گروه قراردارند و گروه دوم، مارهاى وىپرينه كه افعى ها و مارهاى زنگى در آن قرار مى گيرند. سم مارهاى گروه اول عمدتا علائم عصبى ايجاد مى كند ولى سم افعى ها علاوه بر ضاىعات عمومى و عصبى، جراحت هاى موضعى را هم باعث مى شود.

سم مارها، مجموعه اى از مواد آلى هستند. در بين حيوانات اهلى گزيده شدن توسط مار بيش از همه در سگ مشاهده مى شود. در بسياری از موارد، محل گزش مار را مى توان در وسط برآمدگى و تورم ايجاد شده ملاحظه كرد. در بسياری از موارد حيوانی كه مورد گزش واقع شده است، در ابتدا هيجان زده است ولى بعدا آرام و افسرده مى شود.

در صورتی که سگ شما توسط ماری گزیده شد باید سریعا بالاتز از ناحیه گزیدگی را محکم ببندید که سم کمتر در خون حیوان جریان پیدا کند و سپس به یک بیمارستان مجهز دامپزشکی مراجعه کنید.


مار گزیدگی در سگ ها

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.