بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

ناخن پنجم در سگ

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
09-07-2014
هزاران سال پیش، سگها و گربه های بر هر پنجه پنج انگشت داشتند. سگها و گربه ها، حیواناتی هستند که به میزان کم به اطراف کوچ می کنند و طی سالها با جابجا شدن نواحی زمین، پنجه آنها نیز شکل دیگری گرفت. می توان گفت حیوانات تغییرات زیست محیطی را پذیرفتند، همانگونه که ما پذیرفته ایم. برای مثال اگر ما به مکان کوهستانی مهاجرت کنیم، از اتومبیل شاسی بلند، سیستم نویگیتور و دیگر وسایل مجهز برای راهنمایی مسیر استفاده میکنیم. متاسفانه حیوانات فاقد چنین موتور و وسایل نقلیه مجهز و لوکسی می باشند؛ آنها از چهار پا ی خود استفاده می کنند. بنابراین برای تطبیق با تغییرات محیط زیست، برای سگها و گربه ها آسانتر شد که برای هدایت مسیر ازچهار انگشت بجای پنج انگشت استفاده کنند. به مرور نخستین انگشت که انگشت پنجم نامیده می شود به سمت بالایی پاها صعود کرد تا سر راه قرار نگیرد. اگر چه این انگشت، دیگر نقش حیاتی در حرکات منظم حیوانات خانگی ایفا نمی کند، اما اثر آن همچنان باقی است.

آیا این اتفاق در مورد دیگر گونه های حیوانات نیز رخ داده است؟
بله، این اتفاق به مرور زمان در مورد گونه های زیادی از حیوانات رخ داده است و منحصر به سگ و گربه نمی باشد. برای نمونه، خوکها هم در قسمت بیرونی و هم در قسمت داخلی پاهایشان ناخن پنجم دارند. اسبها سابقا پنج انگشت داشته اند که به مرور به یکی که همان سم آنهاست تقلیل یافته است. بسیار عجیب است که دوستان چهار پای ما با گذشت زمان اینچنین با شرایط کنار آمده و حیوانات پیشرفته امروزی شده اند.

چرا ناخن پنجم را ناخن شبنمی نامیده می شود؟
نام و ترجمه عینی کلمه dew claw ناخن شبنمی است چرا که در هنگام پیاده روی سگ در بیرون از منزل، ناخن پنجم به شبنم های سبزه و علفها تماس پیدا می کند.

با ناخن پنجم چه کنیم؟
در برخی از نژادهای سگ، ناخن پنجم توله ها در چند روزگی برداشته می شوند، همچنین میتوان نسبت به برداشتن ناخن پنجم در هنگام عقیم کردن حیوان نیز اقدام کرد. معمولاً ناخن پنجم ر نژاد بیگل در دوران تولگی آنها برداشته می شود.

برداشتن ناخن پنجم در توله ها، بسیار ساده است تا حدی که تنها ممکن است حیوان کمی احساس ناخوشایندی داشته باشد.در ایالت متحده آمریکا، ناخن پنجم نژاد بیگل در تولگی و سن بسیار کم برداشته می شود، چرا که زمانیکه توله ها بسیار جوان هستند، ناخن پنجم به استخوان نچسبیده و تنها توسط پوست نگاه داشته است. ناخن پنجم زمانیکه سگ ایستاده یا راه می رود با زمین تماس ندارد اما در برخی سگها معمولاً در هنگام دویدن زمین را لمس خواهد کرد

آیا نیازی به برداشتن ناخن پنجم سگ هست؟
خیر. بسته به موقعیت ناخن، نوع نژاد و نوع فعالیت سگ شما این نیاز را حس خواهید کرد. در برخی از سگها، برداشتن ناخن پنجم شدیداً توصیه میشود چرا که شکل ناخن آنها به نوعی است که به راحتی به همه جا گیر کرده و خراشیده می شود. برای مثال در مورد نژادهای شکاری از جمله بیگل برداشتن ناخن پنجم توصیه می شود چرا که معمولاً این سگها بیرون بوده و ناخن آنها با سطوح ثابت مالیده می شود. این ناخن به راحتی بجایی گیر کرده و پارگی دردناکی ایجاد می کند که برای درمان آن الزاماً بایستی به دامپزشک مراجعه کرد.

آسیب دیدگی ناخن پنجم موجب عدم تحرک کافی و عدم شادابی سگ خواهد شد، چرا که ناخن پنجم به همه جا از جمله فرش، قالیچه، پتو، طناب و یا حتی درهای توری گیر می کند.

آیا ناخن پنجم نیاز به کوتاه کردن دارد؟
بله. ناخن پنجم مانند سایر ناخنها رشد میکنند حتی بنظر می رسد که سرعت رشد آنها بیشتر از سایر نانخنهاست چرا که بطور طبیعی در هنگام راه رفتن سگ این ناخن با سطح سفت تماس نداشته و سایش نمی یابد. بازدید و کوتاه کردن متناوب ناخن ها، بسیار مهم است. در غیر اینصورت، ناخنها معمولاً تا اندازه ای بلند می شوند که به سمت عقب پیچ خورده و در پنجه سگ فرو می روند. متاسفانه این اتفاق بسیار رایج است در حالیکه به سادگی با کوتاه کردن مرتب ناخن ها، قابل پیشگیری است. همچنین بایستی بیاد داشته باشیم که ناخن پنجم نیز همانند ناخنهای معمولی بوده و به همان روش کوتاه می شود، کوتاه کردن ناخن از ته آن موجب پارگی مویرگ خواهد شد.


ناخن پنجم در سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.