بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

روش آشنا کردن سگ با نوزاد و کودک انسان

Ramin73 آواتار ها
Ramin73
کاربر
09-08-2014
حتی واقع بینانه ترین والدین نیز زمان و انرژی برای مراقبت از نوزاد خود را گاهی نادیده می گیرند.

در جشن ورود نوزاد به خانه، چطور اطمینان حاصل کنیم که سگ به نوزاد حسادت نخواهد کرد؟

رفتار سگها زمانیکه عضو جدیدی به خانه اضافه می شود، تا حدودی تغییر می کند. می توانید به روشهای ذیل برای پذیرش این عضو کوچک خانه توسط سگ اقدام نمائید:

هرچند در نظر داشتن برنامه روزانه سگ بسیار مهم است، اما می توانید به تدریج برنامه زمانی او را به همراه تغییراتی در مدت زمانی حداقل یک ماه یا حتی پیش از آمدن نوزاد با برنامه خود تطبیق دهید. برای نمونه پیاده روی بیرون را به داخل حیاط یا اطراف خانه محدود سازید. تغییرات را کم کم شروع کنید.

آیا قرار دادن وسایل بچه در خانه، آزادی سگ را محدود ساخته است؟ بعضی از این وسایل را پیش از تولد نوزاد در خانه قرار دهید. تغییرات زود هنگام (پیش از تولد نوزاد) و تدریجی در محیط فیزیکی و برنامه روزانه سگ به سادگی موجب سازش سگ با نوزاد خواهد بود.

اجازه دهید سگ وسایل بچه را ببوید.

پس از تولد فرزند و پیش از آوردن نوزاد به خانه، بهتر است برخی از وسایل نوزاد مانند لباس یا پتوی او را به خانه بفرستید. همچنین می توانید صدا و گریه نوزاد را در بیمارستان ضبط کرده و از فردی بخواهید آن را در حضور سگ در خانه پخش کرده و عکس العمل او را بررسی کند، بدین ترتیب سگ شما کم کم با صدای جدید آشنا خواهد شد. عموماً سگها در این مواقع علاقه خود را با کمی هیجان ابراز میدارند. در صورتیکه سگ از صدای کودک آشفته و پریشان می شود، از دامپزشک خود برای اطلاعات بیشتر کمک بگیرید.

سرانجام زمانیکه فرزند خود را به خانه می آورید، سگ باید حتما به قلاده و بند آن مجهز باشد، تا امکان کنترل او به آسانی فراهم باشد. همچنین بهتر است فرد دیگری نوزاد را در آغوش بگیرد تا سگ و مادر خانه با یکدیگر احوالپرسی و رو در رو شوند، چرا که معمولاً سگ تا آن لحظه دلتنگ شده است. پس از اینکه سگ آرام گرفت، می توانید به سگ با قلاده اجازه دهید تا بچه را ببوید.

زمانیکه کنجکاوی سگ فرونشست، عموماً بعد از مدت کوتاهی سگ نوزاد را نادیده می گیرد. بهر حال برای امنیت بیشتر، بهتر است نوزاد در هر حالتی؛ خواب، بیدار، در کالسکه یا هر جای دیگر هرگز با سگ تنها نگذارید، حتی اگر سگ شما مطیع ترین و مهربانترین سگ باشد.


روش آشنا کردن سگ با نوزاد و کودک انسان

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.