بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

روش آموزش و تربیت سگ برای نگرفتن غذا از غریبه ها

Babak25 آواتار ها
Babak25
کاربر
09-11-2014
فهماندن این موضوع به سگ که به هیچ عنوان نباید از افراد غریبه غذایی بگیرد، به خصوص در مورد سگ های نگهبان، از اهمیت زیادی برخوردار بوده و باید به حیوان آموخته شود. همان طور که در بخش تغذیه در مورد نحوه غذا دادن به سگ گفته شد، غذا حتما باید در زمان به خصوص، در جای همیشگی و در ظرف مخصوص به حیوان داده شود. رعایت این نکته از دوران تولگی باعث خواهد شد که سگ، به غذا خوردن در ظرف مخصوص خود عادت کرده و ناخودآگاه از گرفتن غذا از افراد غریبه امتناع کند. در تکمیل این روند، این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که هرگز با دست به سگ خود غذا ندهید. غذا را روی زمین نریزید و در صورتی که دیدید حیوان چیزی را از روی زمین برداشته و مشغول خوردن آن است، او را دعوا کرده و آن چیز را از او بگیرید. این مطلب در مورد گرفتن غذا از دیگران هم صدق می کند. به اشخاص دیگر اجازه ندهیدبه سگ شما غذا بدهند و درمورد مشاهده این امر، یعنی گرفتن غذا از غریبه، حیوان خود را دعوا کنید. این مطلب در مورد سگ های نگهبان باید بسیار جدی تر اعمال شود. برای فهماندن بهتر این موضوع به حیوان خود، می توانید از روش آزمون و خطا استفاده کنید.

به این صورت که دو تکه از غذای لذیذ و مورد علاقه سگ را فراهم کنید، یکی از آن ها را آغشته به فلفل یا مواد تلخ غیر سمی کنید. سپس از فرد غیر آشنایی بخواهید که آن را به سگ شما بدهد. سگ با خوردن این غذای تند یا تلخ، آزرده شده و می آموزد که غذایی که غریبه ها به او می دهند می تواند بسیار بدمزه باشد. حیوان به سرعت غذا را برگردانده و از طعم بد آن ابراز ناراحتی می کند. آن گاه او را صدا کرده، نوازش کنید و تکه غذای دیگر را که به چیزی آغشته نشده، با دستان خود به حیوان بدهید. در ابتدا درک این قضیه ممکن است برای سگ دشوار باشد. ولی به تدریج خواهد آموخت که فقط باید غذایی را که شما به او می دهید، بخورد. روش دیگر این است که از فرد غریبه ای بخواهید به سگ شما غذا بدهد.

همزمان با گرفتن غذا از دست شخص نا آشنا، وی با سرنگ یا اسپری پر از آب ، به صورت او آب بپاشد. این کار باعث واهمه سگ از گرفتن غذا از غریبه ها خواهد شد. سعی کنید وعده غذای سگ خود را اول شب به او بدهیدتا در هنگام نگهبانی، گرسنه نبوده و در صورت برخورد با تکه گوشتی که آغشته به مواد سمی یا خواب آور است، از خوردن آن امتناع کند.


روش آموزش و تربیت سگ برای نگرفتن غذا از غریبه ها

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.