بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

آموزش سگ برای توالت (دستشویی) کردن در خارج از خانه

Ramin73 آواتار ها
Ramin73
کاربر
09-13-2014
برای کسانی که تازه صاحب سگ شده اند و در نتیجه در امر نگهداری سگ مبتدی هستند توالت کردن نابه جا معضل بزرگیست، اما با کمی صبر و حوصله می توان آن را حل نمود. سگ ها معمولا تمایل دارند در جاهایی که خودشان یا سایر سگ ها توالت کرد هاند اقدام به ادرار و مدفوع نمایند. بنابراین اگر برایشان ممکن باشد به چنین محل هایی خواهند رفت. توله سگ ها به طور حتم پس از نوشیدن مایعات یا بیدار شدن از خواب و در عرض نیم یا یک ساعت پس از خوردن غذا ادرار یا دفع مدفوع می کنند، لذل در این موقع حیوان را به محلی که برای توالت کردن در نظر گرفته اید منتقل کنید و با زنجیر نگه دارید. این محل ممکن است قسمتی از باغ که دارای خاک معمولی است باشد یا اینکه محلی خاص برای حیوان تعبیه شده باشد. قبل و بعد توالت کردن با توله سگ بازی کنید و در حین حال کلمات خاصی را به زبان بیاورید. این کلمات بعدها به عنوان فرمان یا علامتی جهت توالت کردن به کار خواهد رفت، اما دقت کنید که این فرمان یا فرمانهای دیگر کاملا متفاوت باشند.

اگر شما به سگ مهلت دادید تا از خانه خارج شود و عمل دفع را انجام دهد ولی سگ پس از بازگشت به خانه زمین یا فرش را کثیف نمود، بایستی به او بفهمانید که کارش اشتباه بوده و با گفتن واژه ی " شرم کن " حیوان را سرزنش نمایید. چندین با این وازه را تکرار کنید و سپس با عجله او را به بیرون از خانه ببرید. اگر باز بیرون خانه مدفوع کرد او را تشویق کنید. اگر تازه صاحب یک توله سگ شدید، تعطیلات آخر هفته تان را به آن اختصاص دهید و کل روز را جهت تربیت و تعلیم توالت رفتن صرف کنید. اگر شما در زمان بیدای توله سگ آن را تحت نظر قرار دهید و محل مورد نظرتان جهت دفع کردن را به حیوان نشان دهید، توله سگ در دفعات از آن محل برای دفع ادرار و مدفوعش استفاد خواهد نمود. اگر چه تعطیلی کسل کننده ای خواهد بود اما بهتر از این است که به به طور منقطع ساعت ها یا روزها را صرف تعلیم توالت رفتن به سگ نمایید. به توله سگی که سن بیشتری دارد می توان به طور کامل در خلال یک تعطیلی آخر هفته توالت رفتن را آموخت. از تنبیه توله سگ هایی که به اشتباه در جاهای ممنوع توالت می کنند اجتناب کنید و به جای تنبیه کردن واژه های " شرم کن " یا کلمه ی " خجالت بکش " را چندین بار با لحنی عصبانی تکرار نمایید. دوباره یادآوری می شود که توله سگ هایی که به طور آزادانه در خانه در خانه رفت و آمد دارند معمولا در جاهای ممنوع نیز تولت می کنند، برای جلوگیری از این کار آنها، وقتی احساس می کنید حیوان آماده ی دفع کردن است او را به حیاط ببرید و در جای خاصی که کف آن از سایر قسمت ها متمایز است قرار دهید؛ حیوان خیلی سریع به این محل عادت می کند. در اینجا یک مسئله را متذکر می شویم که اگر حیوان در دفع کردن مشکل دارد می توانید از شیاف مقعدی کودکان استفاده نمایید. وارد کردن شیاف باعث تحریک عمل دفع کردن می شود لذا حیوان را به محلی که برای توالت کردن در نظر گرفتید منتقل کنید. نکات زیر را مورد توجه قرار دهید :
  • ایستادن پشت در مشخصه این است که سگ می خواهد جهت توالت کردن به خارج خانه برود.
  • سگ ها دوست دارند در محل قبلی شان توالت کند، لذا با بو کشیدن آن محل را پیدا می کنند.
  • وقتی سگ در حال توالت کردن است، با گفتن کلماتی مثل " عجله کن " سگ را تشویق به این کار نمایید.
افرادی که صاحب سگ های کوچک خانگی هستند نیز تمایل دارند با وجود اینکه سگ توالت کردن روی روزنامه یا داخل جعبه توالت را یاد گرفته است به خارج خانه برود. به منظور تعلیم توالت در خارج خانه، ابتدا روزنامه و جعبه توالت را به خارج از خانه منتقل کنید. و هنگامی که احساس کردید زمان توالت کردن توله سگ فرا رسیده است آن را به خارج خانه هدایت کنید و در محل مورد نظر قرار دهید. توله سگ به کمک قدرت بویایی اش محل توالت کردن را پیدا می کند و لازم نیست شما خودتان را به زحمت بیاندازید. توله سگ پس از مدتی به این محل عادت می کند. روزنامه ای که برای تشخیص محل توالت در خارج خانه قرار داده اید را به تدریج کوچک و کوچکتر کنید تا اینکه سرانجام کاملا آن را بردارید. در صورت استفاده از جعبه نیز موادی را که در کف جعبه توالت قرار می دادید کم کم خارج کنید و بعد از گذشت چند روز جعبه را بردارید. با گذشت زمان شما هر روز قسمتی از مواد جانبی موجود در محل توالت را بردارید تا اینکه نهایتا تنها زمین یا سبزه باقی بماند. بعد از سپری شدن این مدت باید سگتان کاملا تربیت شده باشد. به طور حتم وقتی شما روزنامه را از خانه به حیات آوردید باید آن را با قرار دادن چند قطعه سنگ در گوشه هایش ثابت کنید تا باد ان را حرکت ندهد.

در انتها یاد آوری می شود که قدم زدن باعث تحریک حیوان جهت توالت کردن می شود. حیوان در ده دقیقه اول این کار را انجام می دهد، لذا حیوان را با زنجیر در محل مورد نظرتان برای توالت کردن نگه دارید و پس از مدفوع کردن با خاک انداز مدفوع را بردارید و در سطل آشغال بیاندازید.


آموزش سگ برای توالت (دستشویی) کردن در خارج از خانه

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.