بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

آموزش جلوگیری از پریدن سگ

Ramin73 آواتار ها
Ramin73
کاربر
09-13-2014
جلوگیری از بالا و پایین پریدن سگ در خانه :
زمانیکه از رفتار درست دائماً تمجید بعمل آید و پریدن سگ در عوض نادیده گرفته شود؛ سگ به سرعت می آموزد که قرار دادن 4 دست و پا بر زمین، بهترین و ایده آل ترین حالت اوست.

هیچ پاداشی مجاز نیست!

کتب و فیلم های آموزشی روشهای نوینی را برای منع پرش سگ پیشنهاد میکنند. پس چرا بسیاری از صاحبان سگ هنوز با این تجربه ناخوشایند دست به گریبانند؟ مهمترین دلیل، به روش یادگیری سگ باز میگردد.

هر رفتاری که مورد تشویق و تمجید قرار گیرد، مستعد تکرار شدن است. پاداشها یا بسیار واضح و چشمگیرند یا بسیار ظریف. زمانیکه سگ هیجان زده است، بطور طبیعی به سمت هدف می پرد. طبق مشاهدات، آنها هدف را لمس کرده یا آن را با دست هل میدهند، که معمولاً توام با صداهایی ناشی از شدت شوق و گاهی نیز ناشی از تعجب است. ممکن است تمامی این پاسخ ها، پاداش داده شود ودر این صورت پریدن از دید سگ تقویت می شود. زمانیکه این پاداشها متناوب میشوند، پریدن بیشتر و بیشتر تقویت می شوند.

بنابراین حتی اگر اعضای خانواده تلاش کنند تا پرش سگ را نادیده گیرند، گاهی اوقات پاداش نا بجا تمامی رفتارهای مناسب قبلی به جهت آموزش سگ را خنثی خواهد کرد.

روش انجام این کار :
برای اینکه آن چهار پای کوچک درست روی زمین قرار بگیرند، چه باید کرد؟ نخست، به همه اعضاء خانواده یاد آوری کنید که از امروز، پریدن سگ ممنوع است. عکس العمل دیگران نسبت به پرش بایستی عاری از هر حالتی باشد. همه باید مطلقاً سکوت کنند، حالت چشمهای ناشی از عدم رضایت یا بی تفاوتی باشد.

از همسایه ها یا دوستانی که امکان در زدن و سر زدن به شما را دارند، کمک بخواهید. در زمان مراجعه آنها،قلاده سگ را ببندید و آن را در دست بگیرید و در دست دیگرتان تشویقی داشته باشد. می توانید مقداری از تشویقی را در کنار در قرار دهید. پیش از اینکه سگ بپرد از او بخواهید بنشیند، زمانیکه او به اندازه کافی آرام گرفت، تشویقی را به او دهید. بدین ترتیب سگ به مرور رفتار درست را می آموزد.


آموزش جلوگیری از پریدن سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.