بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

آیا به سگ خود جگر بدهم ؟

Saman2918 آواتار ها
Saman2918
کاربر
09-15-2014
آیا به سگم جگر گوسفند بدهم که بخورد ؟

من یک سگ ژرمن ۲ ساله دارم که خیلی جگر دوست دارد .. اما از یکی از دوستان شنیدم که بهتر هستش که این کار رو نکنم....

ممنون میشم در این مورد اطلاعاتی به من بدین .


آیا به سگ خود جگر بدهم ؟

09-15-2014, 11:00 AM   #1
SPCA
کاربر
 
انگل «لینگواتولا سراتا» یا کرم زبانی شکل یکی از انگل های مشترک بین انسان و دام است که شکل نابالغ آن انسان و سایر دام های اهلی نظیر گوسفند و گاو را آلوده می کند.

آلودگی کبد (جگر) دام ها به انگل نابالغ از نظر بهداشت عمومی بسیار مهم است. اگرچه جگر دام ها مهم ترین محل استقرار انگل نیست، اما با توجه به بازار مصرف بالای این محصول اهمیت بسیاری دارد. انگل نابالغ به رنگ سفید مایل به خاکستری و طولی در حدود 5 میلیمتر بوده و بیشتر بافت ناحیه حلق انسان را آلوده می کند.

وضعیت آلودگی در کشور :
تاکنون مواردی از آلودگی انسان به این انگل در ایران گزارش شده و نظر محققان و مسوولان امر بهداشت مواد غذایی را بیش از پیش به خود جلب کرده است. اخیرا نیز آلودگی یک پسر بچه 10 ساله در تهران با سابقه مصرف کبد (جگر) نیم پخته گوسفند گزارش شده و پس از جراحی، انگل نابالغ از ناحیه حلقی او جدا شد. پژوهش های انجام شده در اکثر نقاط کشور نشانگر شیوع بالای آلودگی در دام های کشتاری است. این تحقیقات نشان می دهد حدود بیش از یک چهارم دام های کشتاری در کشتارگاه های تهران آلوده به این انگل هستند. اگرچه میزان آلودگی دام های کشتاری نسبتا زیاد است، اما تا به حال کمتر به شناخت این انگل و راه های انتقال آن به انسان پرداخته شده است، زیرا در بسیاری از موارد، بیمار پس از طی دوره نقاهت بهبود یافته و از طرفی این بیماری عوارض وخیم و کشنده ندارد، بنابراین برخی از بیماران به پزشک مراجعه نکرده و در نتیجه به نظر می رسد احتمالا آمار حقیقی مبتلایان به مراتب بیشتر باشد.
از سوی دیگر، در فرم بدون علامت (پنهان) بیماری، معمولا انگل در داخل کیست بدون بروز هیچ گونه علائم بالینی مشخص، پس از مدتی آهکی شده و از بین می رود.

راه انتقال
مصرف جگر به صورت نیم پخته یا خام رایج ترین راه ابتلای انسان است ، در برخی از جگرفروشی ها ممکن است بنا به پسند بعضی از مصرف کنندگان، حرارت کافی جهت کباب کردن جگر تامین نشده و قسمت هایی از محصول به صورت نیم پخته عرضه شود. از سوی دیگر در برخی از مناطق ایران، خوردن خام یا کم پخته جگر دام ها توسط زنان بارداری که معتقدند خوردن آن برای رشد جنین مناسب است رواج دارد. همچنین در مواردی مشاهده شده است که بیماران مبتلا به کم خونی مزمن، جگر را به صورت خام مصرف می کنند که این امر خطری برای انتقال آلودگی محسوب می شود.

علائم و درمان
معمولا آلودگی انسان منجر به سرفه، عطسه، سردرد و آبریزش بینی می شود. در مواردی نیز احتمال دارد انگل نابالغ به چشم مهاجرت کرده و موجب اختلالات بینایی گردد.
در چنین شرایطی، جداسازی انگل از طریق جراحی و تجویز آنتی هیستامین ها از موثرترین راه های درمانی هستند. متاسفانه تاکنون به منظور جلوگیری از ورود فرآورده های گوشتی آلوده از کشتارگاه ها به بازار مصرف، روشی استاندارد و عملی شناسایی و تدوین نشده است. لذا مهم ترین راه پیشگیری از ابتلا، پرهیز از مصرف جگر خام یا نیم پخته می باشد. همچنین توصیه می شود قبل از مصرف جگر کبابی از پخت کامل تمام قسمت های آن اطمینان حاصل شود .
 
 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.