بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

آیا سگ ها از گربه ها با هوش تر هستند ؟

Ramin73 آواتار ها
Ramin73
کاربر
09-15-2014
تحقیقات اخیر دانشمندان نسان می دهد ارتباطی بین اجتماعی بودن و گروه گرایی پستانداران با اندازه مغز متناسب با هیكلشان وجود دارد.
بر اساس این گزارش، طی میلیون ها سال مغز سگ ها نسبت به مغز گربه ها رشد بیشتری داشته است چرا كه گونه های اجتماعی تر حیوانات نسبت به جانوران منزوی تر نیاز به قدرت مغزی بیشتری دارند.
در واقع برای اولین بار است که محققان دانشگاه آكسفورد تلاش كرده اند تا نموداری از تاریخ تكامل مغز گونه های مختلف جانوری طی 6 میلیون سال قبل را ترسیم كنند و به همین منظور اطلاعات موجود در مورد اندازه مغز و بدن 500 گونه جانوری موجود و فسیل شده را مورد بررسی قرار دادند.
این تحقیقات همچنین حاکی است بیشترین رشد طی این زمان مربوط به میمون هاست و اسب ها، دلفین ها، شترها و سگ ها در رده های بعدی قرار دارند. براین اساس گروه هایی از پستانداران كه مغز بزرگ تری داشتند تمایل بیشتری نیز به زندگی در گروه های اجتماعی پایدار نشان دادند. از طرفی مغز حیوانات گوشه گیری مانند گربه، كرگدن و آهوی كوهی طی این دوره، رشد به مراتب كندتری نسبت به حیوانات اجتماع طلب داشته است.
تحقیقات قبلی اثبات کرده بود که نرخ رشد مغز متناسب با اندازه بدن در میان تمامی پستانداران از یك روند كلی پیروی می كند اما حالا تحقیقات انجام شده توسط دكتر سوزان شولتز و پروفسور رابین دانبر در آكسفورد این نظریه را در هاله ای از ابهام قرار داده است.
در عین حال، این نظریه، نظریه قبلی مبنی بر اینکه اندازه مغز در میان همه پستانداران افزایش داشته است را رد می كند و در عوض اثبات میکند که گونه های خیلی اجتماعی دچار رشد بسیار سریع تری نسبت به گونه های منزوی تر شده اند. مثلا حتی حیواناتی مانند گربه كه ارتباط بیشتری با انسان ها دارند به دلیل عدم یا کمتر اجتماعی بودن، مغز كوچك تری نسبت به اسب ها و سگ ها دارند.

بنابر این تحقیق انجام شده جواب به این سوال بلی است !


آیا سگ ها از گربه ها با هوش تر هستند ؟

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.