بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

اهمیت مصرف آب در سگ

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
11-16-2014
آب شاید مهمترین عنصر حیات باشد –آب بیش از هر ماده غذایی دیگر در طول روز تعویض میشود .میزان آب در همه بافتها یکسان نیست 72%بافت عضلانی و 25تا 30% در بافت چربی و 10 % در استخوان و غضروف آب وجود دارد .

وظایف آب در بدن سگ شامل می شود بر :
  • حلال مواد مغذی
  • حلال هورمونها و فعالیت هورمونی
  • حلال مواد دفعی حاصل ا ز متابولیسم مانند co2 ,آمونیاک و الکترولیتها
  • نقش در سنتز مواد جدید

تسهیل در عبور غذا در مری –نرم و لغنده کردن سطح مفاصل -تولید شیره های گوارشی :
تنظیم درجه حرارت بدن منبع بعضی از عناصر جزعی چون فلوئور مس روی و در آبهای سنگین کلسیم و منیزیم در فعالیتهای بیوشیمیایی فعالیت دارد –نرم سازی و روان سازی حرکات بافتها باعث می شود باعث مایع بودن لنف و خون میباشد اب عملا در هر واکنش شيميايي دخالت دارد به عنوان بخشی از بافت غذا ها به طوری که آب موجود در غذاهای جامد از صفر تا 96%در نوسان است . از طرفی یکی از محصولات نهایی متابولیسم پروتئین 0کربوهیدرات و چربی اب سات از هر گرم چربی –کربوهیدرات و پروتئین به ترتیب 1.7,.0.6و0.42 گرم آب بدست میآید د رنتیجه آب حاصل متابولیسم 100 کیلو کالری چربی ,کربو هیدرات,وپروتئین به ترتیب 11.1,15و 10.5 گرممیباشد 7-80حجم خون و 97%حجم ادرار از آب تشکیل شده است .

برای سوزاندن هر کیلو کالری یک سی سی آب نیاز است . یعنی اگر سگ 1000 کیلو کالری نیاز داشته باشد در نتیجه یک لیتر آب نیاز دارد .

سگ همیشه آب سالم و تمیز داشته باشد.:
هر گاه 10 درصد از آب بدن کاهش یابد علایم کم آی ظاهر میگردد و اگر به بیش از 20%برسد کشنده خواهد بود افزایش آب نیز و باعث بوجود آمدن خیز یا ادم میباشد . در درجه حرارت بالا بدن مقادیر زیادی آب دفع میشود که به همرا ه آن مقداری سدیم دفع خواهد شد .


اهمیت مصرف آب در سگ

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.