بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

مراقبت تصادف در گربه ها

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
12-11-2014
گربه مصدوم ممکن است به کمک اولیه نیاز داشته باشد تا از طریق متوقف کردن خونریزی، درمان شوک، تمیز کردن مجاری هوای آن و دادن تنفس مصنوعی زندگی ن را نجات داد. بنابراین شما بایستی با اصول کمک های اولیه آشنا باسید. در صورت امکان، در حین اینکه شما مشغول انجام کمک های اولیه هستید، از شخص دیگری بخواهید تا با دامپزشک تماس بگیرد.

کارهایی که باید از انجام آنها خود داری کنید
  • هرگز حیوان مصدوم را حرکت ندهید، مگر اینکه در معرض خطر باشد. به عنوان مثال در خیابان افتاده باشد.
  • سر حیوان را بلند نکنید، زیرا بزاق، خون یا مواد استفراغ شده ممکن است به عقب حلق برگشته و باعث انیداد مجاری هوایی گردند.
  • به حیوان از طریق دهان مواد خوراکی جامد یا مایع ندهید

مواردی که باید انجام دهید :

۱- گربه را از محل خطر دور کنید
اگر مجبور به انتقال گربه بودید، مقوا یا تخته ای زیر بدن گربه قرار دهید و آن را مانند برانکارد حمل کنید. ممکن است لازم باشد که ابتدا گربه را مقید کنید. گربه را در جای گرم و ارامی می خوابانید و یک پتو روی آن بیندازید. بطری آب گرمی را در نزدیکی گربه قرار دهید. مطمئن شوید که بطری آب گرم باعث سوختگی در گربه نمی شود، برای این کار بطری را در یک تکه پارچه بپیچید

۲- تعداد ضربان گربه را کنترل نمایید
این کار را می توانید با قرار دادن دستتان در قسمت داخلی ران گربه، جایی که پا به بدن متصل می شود انجام دهید.

۳- تنفس گربه را کنترل کنید
اگر تنفس نا منظم است یا اینکه گربه اصلا نفس نمیکشد گردنبند آن را شل یا باز کنید، دهانش را باز کنید زبانش را به سمت جلو بکشید، هر گونه جسم خارجی را بیرون بکشید، بزاق، خون یا مواد استفراغی را بیرون بیاورید، و سپس از طریق دهان به دهان تنفس مصنوعی بدهید.

۴- ضربان قلب گربه را کنترل کنید
این کار را می توانید با قرار دادن نوک انگشتتان در پایین قفسه ی سینه درست در پشت دست گربه انجام دهید. با هر دو دستتان ناحیه بالای قلب گربه را محکم اما به دقت مالش دهید. همچنین تنفس مصنوعی را انجام دهید.

۵- خونریزی را متوقف کنید
هرگونه خونریزی شدید را بند بیاورید.

۶- بررسی کنید آیا استخوانی شکسته است
اگر شکسته است، درمان اورژانسی انجام دهید به این صورت که با یگ چوب و بانداژ محل شکستگی را با کم ترین دستکاری ممکن فیکس کنید و در اسرع وقت حیوان را پیش دامپزشک ببرید.

۷- اگر حیوان شک شده است ، شوک را درمان کنید
گربه را توسط پتو یا بطری آب گرم، گرم نگه دارید.


به یاد داشته باشید که مهم ترین عمل انتقال هرچه سریع تر حیوان به دامپزشک است که طی شرائطی که در شماره ۱ توضیح داده شد این کار را انجام دهید.


مراقبت تصادف در گربه ها

 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.