بازگشت   DogForum | وبسایت تخصصی سگ
 

بیماری انگلی دمودکوزیس (Demodicosis) در سگ

Razi005 آواتار ها
Razi005
کاربر
12-21-2014
انگل دمودکس جرب نرمال پوست تمام پستانداران است. یک جرب اختصاصی است یعنی گونه canis و felis با هم متفاوت هستند و انسان نیز گونه منحصر به خود را دارد، پس تصور اینکه این بیماری زئونوز باشد بی معناست!
بیماری زمانی رخ می دهد که نقص سیستم ایمنی وجود داشته باشد و دمودکس بتواند رشد کرده و تکثیر یابد.

دمودکس در فولیکول های مو زندگی می کند و بیشتر به نواحی برای تکثیر علاقه دارد که موی بیشتر و غدد چربی بیشتری دارند. پس انتظار داریم در اطراف چشم، روی صورت و گردن، پشت کمر و پاها بیشتر دیده شود و در روی لاله گوش و زیر شکم درگیری ایجاد نکند!
دمودیکوز جدی ترین بیماری پوستی غیر نئوپلاستیک است که دو فرم دارد: موضعی و عمومی.

فرم موضعی :
دمودکس حیوانات جوان نیز نامیده می شود.قبل از بلوغ سیستم ایمنی در سنین پایین و یا در حیواناتی که ضعف سیستم ایمنی دارند ( شیمی درمانی، کورتون تراپی و....) انگل دمودکس در داخل فولیکول های مو تکثیر می یابد و فولیکول ها را تخریب می کند و ضایعاتی به شکل آلوپشی (ریزش مو) که اکثرا" همراه با اریتم ( قرمزی پوست) ، نازک شدن موها و افزایش رنگدانه ها( هایپرپیگمانته شدن) بروز می کند. ضایعات اغلب در ناحیه صورت و دستها یافت می شود.

تشخیص:
باید از حیوان نمونه بگیریم: پوست را روی خودش تا می کنیم و فشار می دهیم تا محتویات فولیکول خارج شود و سپس با لاکتوفنل و پتاس شفاف سازی می کنیم و اگر فرم نابالغ انگل نسبت به فرم بالغ بیشتر بود یعنی بیماری ست.
در فرم موضعی نیازی به درمان نیست بلکه باید عامل اولیه را شناسایی و برطرف کنیم ( عاملی که باعث ضعف سیستم ایمنی شده). اما اگر از طرف صاحب دام اصرار بر درمان سریع علائم بود با استفاده از آیورمکتین و یا پمادهای موضعی کروتامیتون درمان می کنیم!
فرم عمومی یا Generalized :
قبلا" تصور می کردند این فرم شکل پیشرفته لوکال است ولی امروزه این فرضیه رد شده است. این فرم در حیواناتی اتفاق می افتد که به شکل ژنتیکی دچار نقص در محدود کردن انگل دمودکس در سطح پوست هستند.
انگل تمام بدن را فرا می گیرد و چهره وحشتناکی به پوست می دهد! با درمان های ضد دمودیکوز تا حدودی بهبودی حاصل می شود ولی اغلب عود مجدد بیماری به چشم می آید. در این فرم ضایعات به شکل اولیه خارش ندارند مگر اینکه آلودگی میکروبی به شکل ثانویه رخ دهد.
این فرم از دمودیکوز بیشتر در حیواناتی دیده می شود که از نظر نژادی خالص هستند و به دلیل ژنتیکی بودن آن حیوانات مبتلا باید عقیم شوند و از زاد و ولد آنها جلوگیری شود!

درمان:
درمان این بیماری بسیار زمان بر و دشوار است. و به قطعیت نمی توان به درمان بیماری امیدوار بود!
برای مدت 10 ماه تا یک سال به شکل مداوم قرص Milbemycin ملح اکساید و آیورمکتین خوراکی تجویز می شود و در طول این مدت حیوان ایزوله است و نباید با حیوان دیگری تماس داشته باشد. بعد از اتمام دوره درمان اگر حیوان تحمل کرد و درمان با Milbemycin کبد حیوان را نابود نکرد می توان مطمئن بود که درمان شده است ولی اگر با سگ دیگری در ارتباط بوده است باید تا آخر عمر درمان را ادامه دهیم.
توجه: با اولین رفتار تیمارگرانه، مادر انگل دمودکس را روی پوست فرزند قرار می دهد.
توجه: یکی از دلایل پودودرماتیت در سگ ها دمودیکوزیس است.
نکته بسیار مهم:
در دمودیکوزیس استفاده از کورتیکواستروئیدها ممنوع می باشد و باید به صاحب دام آموزش دهیم و در این رابطه با او صحبت کنیم.
کورتون ها سیستم ایمنی را ضعیف می کنند و سیستم ایمنی ضعیف اصلی ترین دلیل ابتلا به این بیماری است.

نکته:
تذکر فوق این نکته را به ما گوشزد می کند که با توجه به شباهت های زیاد بیماری های پوستی ما حتما" باید تشخیص قطعی و دقیق بدهیم. چراکه در برخی بیماری های پوستی استفاده از کورتون ها به عنوان یک درمان انتخابی ست و در برخی دیگر از بیماری های پوستی استفاده از کورتون می تواند کار حیوان را تمام کند!
توجه:
اگر حیوانتان دچار بیماری پوستی شد اجازه ندهید دکتر قبل از تشخیص قطعی به استفاده از کورتون ها برای فروکش کردن علائم بالینی روی آورد ( موردی که متاسفانه در بین دامپزشکهای ایرانی به وفور دیده می شود).

مترجم و نویسنده: رضا ترابی - منبع : Mohanpet.ir


بیماری انگلی دمودکوزیس (Demodicosis) در سگ

11-23-2016, 06:27 PM   #1
Dr.Mokaram
کاربر
 
در كلينيك ما موارد بسياري از دموديكوزيس جنرال درمان شده و البته در تمام موارد درمان بسيار ساده تر از مورد ذكر شده در متن بالا مي باشد ولي اغلب مشكل در تشخيص به موقع و همان عدم درمان كورتوني هست. خوشبختانه داروهاي تقويت كننده سيستم ايمني خوبي امروزه در كشور موجود هست كه كمك بسياري در درمان بيماري ميكند.
 
 تمامی حقوق برای سایت DogForum.ir محفوظ است.